Value Engineering

Az értékmódszertan (Value Methodology) egy szabványosított innovációs technika termékek, szolgáltatások és folyamatok fejlesztéséhez. Egyaránt használható új termékek, folyamatok tervezéséhez (Value Engineering, értéktervezés) és a meglévők javításához (Value Analysis, értékelemzés). A módszertanra a magyar szakirodalomban szokásos módon értékelemzésként hivatkozunk.

Az értékelemzés módszertana kreatív technikákra, funkcióban való gondolkodásra és az életciklusköltség elemzés módszerére épül. A szabványban rögzített munkaterv (Job Plan) szerinti folyamat lehetővé teszi a végfelhasználók részvételét is a fejlesztésben, miközben segít megérteni a termék működését, kezelni a megoldási javaslatokat és kiválasztani a legjobb ötleteket.

Röviden az értékelemzésről

A Value Engineering módszertan alapvetően műszaki, technikai termékek értékességének javítására lett kidolgozva, és a leghatékonyabban manapság is erre alkalmazható. Természetesen a módszertan fejlődése nem állt meg, így más üzleti tevékenységek esetében a Value Engineering alapjain nyugvó Value Management módszertan hatékonyabban alkalmazható.

A Value Engineering munka akkor biztosítja a legnagyobb értéknövekedést, ha a mérnöki gyakorlat során a már nagyon hamar, a tervezési fejlesztési fázisban alkalmazzák. Amennyiben a Value Engineering alkalmazására később kerül sor, akkor leginkább a költségcsökkentő gyakorlat kerül előtérbe ahhoz, hogy a termék életciklusa meghosszabbítható, vagy maga a termék versenyképesebb legyen.

Forrás: SAVE International VALUE METHODOLOGY STANDARD

Az érték koncepciója az értékmódszertanban:

ÉRTÉK   =

FUNKCIÓ

KÖLTSÉG

Termékek és folyamatok fejlesztése értékelemzéssel

A Value Engineering alkalmazása a legegyszerűbb projekttől a bonyolult projektekig terjedhet, így időigénye általában 2-10 nap.

Value Engineering nem feltételezi azt, hogy a tervezők bármit is elrontanának, vagy hibásan teljesítenének. A funkcionális megfelelés és költségtervezés nem része a klasszikus mérnöki tervezési folyamatnak és nem is pótolhatja azt. A termékek vagy folyamatok funkcionális javításához meg kell keresni, és összehozni az igénykeltőket a pártatlan szakembergárdával.

A hagyományos költségcsökkentési gyakorlatok leginkább a helyettesítő anyagokra, egyes elemek csökkentésére vagy megszüntetésére összpontosítanak. Ez a megközelítés gyakran vezet csökkent minőséghez és a teljesítményhez. Ezzel szemben a mérnöki gyakorlat és a Value Engineering a költségcsökkentést azáltal tudja elérni, hogy az alapvető működési funkció, teljesítmény, megbízhatóság és fenntarthatóság nem csökken, esetenként javul.

A Value Engineering válaszokat ad az olyan kérdésekre, mint például:
• Hogyan tudjuk elérni ugyanazt a funkciót olcsóbban?
• Hogyan teljesíti a termék a vevői igényeket? Stb.

Felsővezetői és/vagy projektvezetői munkák támogatása

Az értékelemzők támogatják ügyfeleiket a jelentős, áttörést eredményező megtakarításból származó javaslatok elérésében a minőség javítása, a termelési hatékonyság, a profit, és a vevői elégedettség növelése kapcsán. A FÓKUSZ-2 Kft speciális szakértelmet, eszközöket és módszereket biztosít a felsővezetői és/vagy projektvezetői munkák támogatásához, alkalmazva a szigorú értékelemzési módszertant, amely megkönnyíti a fejlesztési munkákat. A módszertan igény szerint magában foglalja a képzést annak érdekében, hogy segítse a csapatot új ismeretek és módszerek elsajátításában, miközben támogatja a résztvevőket munkájuk céljainak elérésében.

A felsővezetői és/vagy projektvezetői munkák támogatásának típusai:

  • A vevői érték a termékjellemzők feltérképezése,
  • Piaci megfelelőség javítása (termékek, eljárások és szolgáltatások piacosítása szükség szerint az ügyfelekkel bevonásával),
  • Üzleti prioritások meghatározása (a stratégia és az üzleti célok összehangolása, érdekeltek motiválása),
  • Value Engineering projektek vezetése,
  • Value Engineering képzések megtartása (igény szerint nemzetközi szakértői minősítést biztosító oklevél kiadásával),
  • Workshopok, találkozók, tanulmányok elkészítésének támogatása,
  • Cél összehangolása, konfliktuskezelés,
  • Teljesítmény és hatékonyság növelés tervezése, bevezetés támogatása,
  • Szervezeti és tevékenység optimalizálás.

Az értékelemzés szemlélete, folyamata

Forrás: SAVE International VALUE METHODOLOGY STANDARD

A Magyar Értékelemzők Társasága szerint ” … Az értékelemzés egy fejlesztési technológia (lépéssorozat, know-how), tehát arra helyezi a hangsúlyt, hogy hogyan fejlesszünk. E mellett egy szemléletmódot is tükröz, melynek alaptétele: csak annyit adj, amennyi szükséges, és csak annyiért, amennyiért lehetséges. Ne akard megmondani a vevőnek, a felhasználónak, a fogyasztónak, hogy ő majd mitől lesz boldog! Ő nagyon jól tudja ezt magától. Tudakold ki, ismerd meg az Ő igényeit, és erre, ill. a funkcionális gondolkodásra alapozva keress majd olyan megoldásokat, melyek a legkisebb erőforrás-felhasználással járnak. Ha az új megoldásoknál még arra a kérdésre, hogy „Kiadnám-e ezen a módon a saját pénzemet?” is igen a válasz, jó úton jársz. … ”

A SAVE International Value Methodology nemzetközi szabványa szabványa rögzíti értékelemzési munkaterv lépéseit. A lépéssorozatot az ábra mutatja.

Az értékelemzés alkalmazásának előnyei

A világosan meghatározott célok és projekt témahatár fokozza a projekt hatékonyságát.

Hatékonyabb kommunikáció a tudományágak képviselői között.

Csoportos alkotástechnikai módszerek alkalmazása folyamatos ötletgyűjtéssel.

Elegendő fejlesztési források biztosítása a célterületekre, beleértve a beruházási és fejlesztési kiadások várható csökkenését.

Projekt team és menedzsment hatékony összehangolása és a munka strukturált megkönnyítése a tervezés során.

A projekt átláthatósága a kezdetektől, amely lehetővé teszi a jobb irányítást és ellenőrzést a projekt élettartama során.

A multidiszciplináris megközelítés és folyamatos szakértői jelenlét lehetővé teszi az időbeli visszajelzést a javaslatok és szükséges korrekciók kapcsán.

A dolgozóktól kezdve a végfelhasználókig minden stakeholder igényeit figyelembe veszi.

Kérje ajánlatunkat projektje felülvizsgálatához!